Obecność

Obecność

ARCHIDIECEZJALNA PORADNIA PSYCHOLOGICZNA PRZYSTAŃ ZAPRASZA

w poniedziałki, od 25 kwietnia 2022

na cykl siedmiu spotkań:

„OBECNOŚĆ”, CZYLI CHRZEŚCIJAŃSKI TRENING UWAŻNOŚCI

Dla kogo?

Wszystkich chcących pogłębić swoja duchowość, nauczyć się praktyki modlitwy głębi
– kontemplacji Jezusowej

Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego… (Łk 10,41).

Chrześcijański trening uważności to siedem poniedziałkowych spotkań, w których będziemy uczyć się modlitwy serca. Praktyki szczególnej – wewnętrznej, prostej, bezsłownej, nawiązującej do tradycji modlitwy Jezusowej.

Współczesne obserwujemy duże zainteresowanie uważnością (mindfulness) – nieoceniającym i nieanalitycznym byciu tu i teraz, przeżywaniu chwili. Eksperci od mindfulness nie zawsze wyłapują jej związki z Ewangelią. Chcemy dostrzec najgłębszą inspirację do uważności w Nauczycielu modlitwy – Jezusie. Wiele poważnych badań potwierdza znaczenie kontemplacji dla dobrostanu człowieka, w tym jej profilaktyczne działanie antydepresyjne i przeciwlękowe.

Uważność jest prostym, ufnym trwaniem w Bożej obecności. Uczymy się bycia w Nim, rezygnując z wszelkiej aktywności, poza uważnością.  Taka praktyka dla nas zabieganych i nadproduktywnych wymaga nie tylko wiary, ale i cierpliwego odkładania całego nadmiarowego działania i myślenia, zgody na bycie tu i teraz. Modlitwa głębi pozwala z czasem coraz bardziej doświadczać Boga, rozumieć siebie, odzyskiwać równowagę w relacji z sobą samym, światem i Stwórcą, prowadzi do większej harmonii myśli, uczuć i działania.

Każde spotkanie składa się z dwóch części:

– konferencji wprowadzającej w chrześcijańską modlitwę uważności – kontemplacyjną (aspekty psychologiczne i duchowe)

– czasu na modlitwę kontemplacyjną w świątyni

Miejsce: Bazylika MB Boguckiej (parafia św. Szczepana) w Katowicach Bogucicach, ul. Ks. Markiefki 89

Terminy: Poniedziałki, od 19.00 do 20.30, początek: od 25 kwietnia 2022  (25.04; 9.05; 16.05; 23.05; 30.05; 6.06; 13.06)

Szczegółowe informacje i zapisy: na pierwszym spotkaniu na miejscu lub przez stronę www.przystan.katowice.pl.

Po każdym spotkaniu jest możliwość złożenia darowizny na cele statutowe Fundacji „Rodzina jest najważniejsza”

Prowadzący: ks. dr Krzysztof Matuszewski – rekolekcjonista, teolog duchowości, psycholog, psychoterapeuta