Historia obrazu Matki Bożej

Historia obrazu Matki Bożej

 

Cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany jest na lipowej desce. Ze wstępnych prac badawczych nad obrazem Pani Boguckiej wynika, że „obraz stanowi bardzo skomplikowany zespół zabytkowy. Wielką zagadką jest samo przedstawienie Matki Bożej: na wierzchu, razem ze sukienkami, widzimy układ zbliżony do tzw. piekarskiego. Trzecia warstwa od góry (siedemnastowieczna) – przedstawia Matkę Bożą typu częstochowskiego. W 1994 r. obraz został gruntownie przebadany i poddany zabiegom konserwatorskim w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dzięki staraniom proboszcza i kustosza sanktuarium ks. prałata Jana Morcinka w 1999 r. w pracowni krakowskiego artysty, Tadeusza Rybskiego został wykonany komplet złotych koron – ufundowanych przez Boguckich parafian – ozdobionych szlachetnymi kamieniami. Poświęcił je papież Jan Paweł II – 16 czerwca 1999 r. w Gliwicach podczas pielgrzymki do Ojczyzny.

Uroczystej koronacji Cudownego Wizerunku dokonał w Bogucicach 4 czerwca 2000 roku nuncjusz Apostolski w Polsce ks. arcybiskup Józef Kowalczyk przy współudziale ks. arcybiskupa Damiana Zimonia oraz innych biskupów. Była to druga koronacja papieskimi koronami w naszej archidiecezji.
Obraz Matki Bożej jest czczony w parafii jako cudowny. Wiele łask zostało wyproszonych dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Boguckiej Pani Katowic. Co tydzień w każdą sobotę o godz. 20.00 (od Wielkanocy do ostatniego października) gromadzimy się ze świecami na modlitwie Apelu Jasnogórskiego, w której polecamy intencje pielgrzymów i wszystkich odwiedzających sanktuarium.

To tylko „garść” informacji o naszej parafii, cudownym obrazie oraz ministrantach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszamy Cię serdecznie do odwiedzin Katowic oraz naszego sanktuarium! Będzie nam bardzo miło Cię gościć i będzie to dla nas wielki zaszczyt!

Ucieszymy się niezmiernie, jeśli zostawisz swój wpis z pozdrowieniami w „Księdze Gości”, ukażą się one po zaakceptowaniu przez naszego administratora (należy w panelu na stronie głównej odnaleźć hasło ”Księga Gości”, kliknąć i wpisać się do odpowiedniego formularza).
Już dzisiaj dzięki Internetowi czujemy się jakbyśmy żyli w malutkiej wiosce i chociaż dzieli nas może nawet tysiące kilometrów dzięki wierze jesteśmy zjednoczeni pielgrzymując do Domu Ojca…. Jak kiedyś tam się razem spotkamy to sobie radośnie pogadamy….

Poniżej zachęcamy Cię do odmówienia modlitwy do Matki Bożej Pani Boguckiej w intencjach Twojej Rodziny i Bliskich, których kochasz:

Matko Chrystusowa, Maryjo, Matko Katowic.
Już od z górą 5 wieków z Twego obrazu
w Boguckim kościele, spoglądasz na nas cicha i skromna,
choć w srebrnej szacie i zapraszasz do siebie tych,
którzy Tobie ufają i oczekują pomocy.

Przyjmij, Dobra Pani, nasz hołd uwielbienia, który Ci składamy –
Jako Matce naszego Pana.
Pragniemy Cię sławić, jak sławił Cię Archanioł Gabriel
i jak Cię sławi Kościół przez wieki.
Przychodzimy do Ciebie z ufnością, wierząc
w Twoje przemożne orędownictwo u Boga.
Przynosimy Ci nasz trud codzienny, nasze radości i nasze nędze.
Wstawiaj się za nami do Boga, bo trzeba nam światła i mocy,
bo potrzebne nam miłosierdzie gdy słabniemy i upadamy.

W twoje Matczyne ręce oddajemy dzieci i młodzież,
małżeństwa i rodziny, cierpiących,
a zwłaszcza tych, którzy już kończą swoją ziemską drogę.
Matko przyjmij, Matko nie opuszczaj, Matko prowadź nas do nieba. Amen.